KODEKS ETYKI ILUZJONISTÓW

§1
Zasada kultury osobistej

Traktować wszystkich iluzjonistów, gości, widzów, wykonawców, personel i wolontariuszy w sposób sprawiedliwy, kierując się szacunkiem, uprzejmością i kulturą osobistą.

§2
Zasada dobrej opinii

Nie zachowywać się w sposób, który wywiera negatywny wpływ na wizerunek lub szkodzi reputacji iluzjonistów.

§3
Zasada szacunku

Nie rozpowszechniać treści, które poniżają lub oczerniają innego iluzjonistę, oraz nie angażować się w tego typu działania.

§4
Zasada Szczerości

1. Być szczerym w wypowiedziach dotyczących reklamy pokazów, efektów magicznych, literatury i towarów.
2. Działać tak, aby nie było pomyłki między sztuką iluzji a praktykami okultystycznymi i paranormalnymi wykorzystywanym w nieuczciwych i nieetycznych celach.

§5
Zasada rzetelności

1. Nie dopuszczać się działań uznawanych za nieuczciwą konkurencję.
2. Wywiązywać się z umów z kontrahentami, zleceniodawcami, pracownikami i współpracownikami.

§6
Zasada sekretu

1. Nie zdradzać sekretów Iluzji w mediach masowego przekazu, oraz okolicznościach i sytuacjach, które nie mają charakteru edukacyjnego, gdzie sekretem iluzji jest każda technika, rekwizyt, ruch, metoda, zasada, lub mechanizm opisany wcześniej w literaturze fachowej (książki, szkolenia video, i inne opracowania).
2. Nie zdradzić sekretów, poprzez wykonanie efektu w sposób niestaranny, niedokładny lub niedopracowany.
3. Dopuszcza się nauczania efektów iluzji zarówno na wydarzeniach na żywo jak i online – za progiem wejścia, gdzie za próg wejścia rozumie się rejestrację lub opłatę. Muszą być to wydarzenia zamknięte o charakterze edukacyjnym. Podczas takich wydarzeń dopuszcza się naukę wyłącznie efektów własnego autorstwa lub znajdujących się w domenie publicznej.
4.Chronić Sztukę Iluzji i jej sekrety przed tymi, którzy ujawniają jej tajemnice i którzy nie przestrzegają Kodeksu Etycznego.

§7
Zasada praw autorskich

1. Rozpoznawać i szanować prawa oraz wolę autorów/właścicieli oryginalnych sztuk i koncepcji iluzjonistycznych.
2. W przypadku publikacji własnych efektów należy wskazywać na źródła wiedzy, z których się czerpało w trakcie procesu tworzenia, lub jeśli istnieją elementy z innych publikacji należy je wskazać wg. swojej najlepszej wiedzy.